Samsung QE85QN73FATXXU (2025) 85 inch 4K Neo QLED HDR Smart TV
SKU: QE85QN73FATXXU
1 year manufacturer warranty
5 year promotional warranty
Registration by Customer Required
More details
Further details can be found on our delivery information page.
  • Installation
    TV Wall Mounting and Smart Installation over 41" Screen - £180.00
    TV Wall Mounting and Installation over 41" Screen - £130.00
  • Remove & Recycle
  • Unpack & Dispose
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
Key Features
  • 4K AI Upscaling
  • AI Sound Pro
  • Quantum Mini LEDs
  • Smart TV powered by Tizen
  • AirSlim
Features
Speakers 2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 2.69 cm
Depth with Stand 36.65 cm
Height 108.65 cm
Height with Stand 114.42 cm
Shipping Depth 17.1 cm
Shipping Height 120 cm
Shipping Weight 53.9 kg
Shipping Width 205.9 cm
Weight 40.7 kg
Width 190.17 cm
Width with Stand 190.17 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 600 x 400
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 85 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
General
Features 4K AI Upscaling AI Sound Pro Quantum Mini LEDs
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20W