Samsung QE75Q7F5AUXXU (2025) 75 inch 4K QLED AI Smart TV
SKU: QE75Q7F5AUXXU
1 year manufacturer warranty
5 year promotional warranty
Registration by Customer Required
More details
Further details can be found on our delivery information page.
  • Installation
    TV Wall Mounting and Smart Installation over 41" Screen - £180.00
    TV Wall Mounting and Installation over 41" Screen - £130.00
  • Remove & Recycle
  • Unpack & Dispose
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
Key Features
  • Q4 AI Processor
  • Real Quantum Dot
  • Object Tracking Sound Lite
  • 4K Upscaling
Features
Speakers 2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 1
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 6.11 cm
Depth with Stand 33.15 cm
Height 92.24 cm
Height with Stand 102.3 cm
Shipping Depth 17.5 cm
Shipping Height 110 cm
Shipping Weight 36.1 kg
Shipping Width 182.2 cm
Weight 25.3 kg
Width 167.75 cm
Width with Stand 167.75 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Maximum Resolution 4K
Screen size 75 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 50Hz
General
Features Q4 AI Processor Real Quantum Dot Object Tracking Sound Lite
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20W