Sharp 1T-C32HE2245KW 32 Inch HD Ready TiVo Smart TV – White
SKU: 1T-C32HE2245KW
3 year manufacturer warranty
Further details can be found on our delivery information page.
  • Installation
    TV Wall Mounting and Smart Installation up to 40" Screen - £140.00
    TV Wall Mounting and Installation up to 40" Screen - £90.00
  • Remove & Recycle
  • Unpack & Dispose
Key Features
  • HD Ready display – vibrant visuals await
  • TiVo Smart features – stream with ease
  • Compact size – ideal for limited spaces
  • Energy efficient – saves on power costs
Additional Information
Warranty/Guarantee 3 Year Guarantee
Warranty Redemption Information *Receipt of purchase must be kept to support any claim
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version A
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 8.2 cm
Depth with Stand 21.6 cm
Height 42.6 cm
Height with Stand 47.3 cm
Shipping Depth 10.8 cm
Shipping Height 48.5 cm
Shipping Weight 4.5 kg
Shipping Width 78.8 cm
Weight 3.3 kg
Width 71.5 cm
Width with Stand 71.5 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Power 26 W
General
Product Type TV
Product Category Group CE
Technical Details
Operating System TIVO
RMS Output Power 2 x 10W
Display
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 1366 x 768
Screen size 32 in
Standard Refresh Rate 60Hz