We regularly check prices against major UK retailers including Argos, Currys, John Lewis and Hughes to stay competitive. If you find the same product cheaper at an authorised UK retailer, we'll do our best to match it. See full details here.
1 year manufacturer warranty
5 year promotional warranty
Registration by Customer Required
More details
Further details can be found on our delivery information page.
For full details on the services offered on this product, please click the options below. Services can be added at checkout.
-
Installation
American Style Fridge Freezer Installation - £90.00
When we deliver would you like us to get your new fridge in place and level the feet?
-
Remove & Recycle
American Refrigeration Collection for Recycling - £50.00
Would you like our delivery team to take away and recycle your old appliance when we deliver your new one?
-
Unpack & Dispose
Disposal of Packaging - £5.00
Appliances come with quite a bit of bulky packaging. We will unbox your item and allow you to examine it. Then we'll take away and responsibly dispose of all cardboard, plastic wrap and foam packaging.
Key Features
- SpaceMax – Bigger storage same sleek design
- AI Energy – Reduces energy use by around 10%
- All Around Cooling – Keeps food fresh evenly
- SmartThings – Manage fridge remotely by phone
- Net Freezer Capacity 220 L
- Net Refrigerator Capacity 420 L
- Net Total Capacity 640 L
- Dimensions (cm): Height 178.4 Width 91.2 Depth 72.6
The Samsung RS70F65KETEU 91.2cm American Fridge Freezer in a sleek silver finish is designed to elevate your kitchen with its spacious and contemporary aesthetic. This model boasts advanced SpaceMax technology that optimises internal storage while maintaining an energy-efficient profile. With features like All-Around Cooling, your food items will remain fresher for longer, as cold air is circulated evenly throughout the compartments. Additionally, the appliance is compatible with SmartThings, allowing for seamless integration into your smart home ecosystem.
Perfect for modern families or anyone who loves to entertain, this fridge freezer offers generous space and organisational features that simplify food storage. With its user-friendly design, users will appreciate easy access to groceries, and the adjustable shelves provide flexibility for larger items. This model is ideal for individuals who value convenience and innovation in their kitchen appliances.
Compliant with high energy efficiency standards, the Samsung RS70F65KETEU combines performance with sustainability. It not only enhances your kitchen space but also aligns with environmental considerations. Investing in this appliance not only means enjoying the benefits of cutting-edge technology but also making a smart choice for the future. Experience the perfect blend of style, functionality, and cutting-edge technology by adding this fridge freezer to your home.
Dimensions & Weight
| Depth | 72.6 cm |
| Height | 178.4 cm |
| Shipping Depth | 78.6 cm |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 125 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Weight | 120 kg |
| Width | 91.2 cm |
Design Elements
| Colour | Silver |
| Colour Group | Silver |
General
| Features | SpaceMax – Bigger storage same sleek design AI Energy – Reduces energy use by around 10% All Around Cooling – Keeps food fresh evenly SmartThings – Manage fridge remotely by phone |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Barcode/EAN | 8806097164074 |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Efficiency & Standard
| Climate Class | ST |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 36 dB |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5 hr |
Load & Capacity
| Net Freezer Capacity | 220 L |
| Net Refrigerator Capacity | 420 L |
| Net Total Capacity | 640 L |
Features
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Water Dispenser | Yes |
| Split | 60/40 |
| Plumbed | No |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with an additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
We offer FREE delivery on most orders over £100.
Standard, UK Mainland delivery on orders under £100 is £4.99. Postcodes outside of UK Mainland are calculated at checkout.
Deliveries of small items are made by DHL or Royal Mail.
Large appliances are delivered free on orders over £400, installation services can also be selected during the checkout process. Large appliance orders under £400 are charged £19.95.
We are not able to deliver some large appliances outside of Norfolk and North Suffolk at the moment; you will be informed of this during the order process if you enter a postcode outside of our delivery zone.
Some manufacturers offer direct delivery of large appliances; you will be informed if this is available during the order process.
We aim to dispatch within 2 workings days of the order being placed. You will receive an email confirming your delivery date.
Delivery Information ›We offer installation services on large home appliances, you can select additional services at checkout.
We offer the following installation services:
Televisions & Associated Devices - from £45.00
Washing Machines - from £30.00
Washer Dryers - from £30.00
Tumble Dryers - from £15.00
Dishwashers - from £30.00
Refrigeration - from £15.00
Ovens & Cookers - from £90.00
All installations are carried out by our own experienced engineers. Our installation services are only available in Norfolk and North Suffolk, you will be asked for your postcode during the checkout process to see if these services are available to you.
Upon receipt of your order, we will call you to arrange a convenient time for your delivery and installation to take place.
For full details follow the link below.
Home Appliance Installation ›