We regularly check prices against major UK retailers including Argos, Currys, John Lewis and Hughes to stay competitive. If you find the same product cheaper at an authorised UK retailer, we'll do our best to match it. See full details here.
2 year manufacturer warranty
Further details can be found on our delivery information page.
For full details on the services offered on this product, please click the options below. Services can be added at checkout.
-
Installation
Freestanding Refrigeration Installation (Excl American) - £15.00
When we deliver would you like us to get your new fridge in place and level the feet?
-
Remove & Recycle
Appliance Collection for Recycling - £25.00
Would you like our delivery team to take away and recycle your old appliance when we deliver your new one?
-
Unpack & Dispose
Disposal of Packaging - £5.00
Appliances come with quite a bit of bulky packaging. We will unbox your item and allow you to examine it. Then we'll take away and responsibly dispose of all cardboard, plastic wrap and foam packaging.
-
Door Reversal
Door Reversal - £30.00
Would you like one of our engineers to reverse the door on your appliance?
Key Features
- Linear Cooling – Keeps temperature steady for freshness
- DoorCooling⁺ – Ensures faster, even cooling throughout
- FRESHBalancer – Maintains humidity for longer produce life
- FRESHConverter – Adjustable drawer for versatile storage
- Net Freezer Capacity 107 L
- Net Refrigerator Capacity 268 L
- Net Total Capacity 375 L
- Dimensions (cm): Height 203 Width 59.7 Depth 67.4
The LG GBBS524CEV Frost Free Fridge Freezer in Essence Black Steel combines modern design with essential cooling technology. With a width of 59.7cm, it’s an ideal addition to your kitchen, providing enough capacity to store all your groceries efficiently. The advanced features, such as Linear Cooling, ensure minimal temperature fluctuation, preserving the freshness of your food. The unique DoorCooling⁺ technology enhances air circulation to cool the interior more evenly and rapidly compared to traditional models. With reversible doors, it offers flexibility in installation to perfectly suit your kitchen layout. Door reversal service is available at checkout.
This appliance caters to families and individuals who value convenience and efficiency in food storage. The FRESHBalancer drawer allows users to select the optimum humidity for fruits or vegetables, ensuring freshness is maintained for longer periods. Additionally, the FRESHConverter drawer can be tailored for meats, fish, or vegetables, with adjustable temperature settings, making it versatile and user-friendly.
Energy-efficient and designed with smart technology, this fridge freezer features a Smart Inverter Compressor, which measures cooling demand and adjusts accordingly for optimal performance. Compliant with the relevant energy ratings, it not only keeps your groceries fresh but also helps reduce energy costs. Overall, the LG GBBS524CEV is a solid investment for those seeking a reliable and stylish fridge freezer that meets modern lifestyle needs.
Efficiency & Standard
| Climate Class | T |
| Energy Efficiency Class | C |
| Noise Level | 33 dB |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
Load & Capacity
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8 kg |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Net Refrigerator Capacity | 268 L |
| Net Total Capacity | 375 L |
Design Elements
| Colour | Essence Black Steel |
| Colour Group | Black |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Receipt of purchase must be kept to support any claim |
Dimensions & Weight
| Depth | 67.4 cm |
| Height | 203 cm |
| Shipping Depth | 74.5 cm |
| Shipping Height | 213.5 cm |
| Shipping Weight | 84 kg |
| Shipping Width | 63.4 cm |
| Weight | 77 kg |
| Width | 59.7 cm |
General
| Additional Information | The Smart Inverter Compressor checks actual demand and supplies optimum amounts of cooling |
| Features | Linear Cooling – Keeps temperature steady for freshness DoorCooling⁺ – Ensures faster, even cooling throughout FRESHBalancer – Maintains humidity for longer produce life FRESHConverter – Adjustable drawer for versatile storage |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Barcode/EAN | 8806096560426 |
Features
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Split | 70/30 |
Display
| Display Screen Type | I-micom |
Connectivity
| Smart Connect | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
We offer FREE delivery on most orders over £100.
Standard, UK Mainland delivery on orders under £100 is £4.99. Postcodes outside of UK Mainland are calculated at checkout.
Deliveries of small items are made by DHL or Royal Mail.
Large appliances are delivered free on orders over £400, installation services can also be selected during the checkout process. Large appliance orders under £400 are charged £19.95.
We are not able to deliver some large appliances outside of Norfolk and North Suffolk at the moment; you will be informed of this during the order process if you enter a postcode outside of our delivery zone.
Some manufacturers offer direct delivery of large appliances; you will be informed if this is available during the order process.
We aim to dispatch within 2 workings days of the order being placed. You will receive an email confirming your delivery date.
Delivery Information ›We offer installation services on large home appliances, you can select additional services at checkout.
We offer the following installation services:
Televisions & Associated Devices - from £45.00
Washing Machines - from £30.00
Washer Dryers - from £30.00
Tumble Dryers - from £15.00
Dishwashers - from £30.00
Refrigeration - from £15.00
Ovens & Cookers - from £90.00
All installations are carried out by our own experienced engineers. Our installation services are only available in Norfolk and North Suffolk, you will be asked for your postcode during the checkout process to see if these services are available to you.
Upon receipt of your order, we will call you to arrange a convenient time for your delivery and installation to take place.
For full details follow the link below.
Home Appliance Installation ›