Alphason Designs EMT850CBBLK High Gloss Element 850mm Glass Cabinet
SKU: EMT850CBBLK
1 year manufacturer warranty
Further details can be found on our delivery information page.
Key Features
Remote control (IR) friendly door panels with push to open mechanism
Media drawer for storing your top titles
Hidden lockable castors
Passive ventilation
Adjustable shelves
Assembly required
Shelf Width Top 850
Shelf Depth Top 470
Shelf Height Top Variable
Shelf Width Middle 535
Shelf Depth Middle 420
Shelf Width Bottom 535
Shelf Depth Bottom 420
Shelf Height Bottom Variable
Shelf Loading Top 40
Shelf Loading Middle 10
Shelf Loading Bottom 20
Maximum Loading 70
Safety Glass Thickness 6
Safety Glass Finish Black Glass / Clear Glass Shelves
Max Screen Size 37in
Min Screen Size 26in
Overall Dimensions
Width 850mm
Height 360mm
Depth 470mm